Zikzak desenli rulo pasta yapımı

Zikzak desenli rulo pasta yapımı
Zikzak desenli rulo pasta yapımı

Pandispanya:

 • 4 yumurta
  4 Türk kahvesi fincanı şeker
  4 Türk kahvesi fincanı un
  Yarım paket kabartma tozu

Krema:

 • 1 poşet krem şanti
  1 su bardağı (200 ml) soğuk süt
  çilek

Yapılışı: Önce pandispanyayı hazırlıyoruz. Fırınımızı 175 dereceye getirerek ısıtalım. 4 yumurta ile 4 fincan şekeri iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Daha sonra içine eleyerek unumuzu ve kabartma tozunu ekliyoruz.

Pandispanya hamurumuz hazır. Bir kase kadar pandispanya hamurundan alıp, pembe gıda boyası ile renklendirelim. Sıkma torbasına alıp resimdeki gibi yağlı kağıda zikzak desenleri çizip 3 dakika fırında pişirelim. Fırından çıkarıp kalan hamuru da içine döküp tekrar fırına koyalım.

Fırında 15 dakika süre ile pandispanyamızı pişireceğiz. Aslında üzerinin hafif kızarması yeterli, çünkü ince bir hamur olduğu için çabuk pişiyor. Fazla pişerse pandispanyamız sert olur. Fırından çıkan pandispanyayı sıcakken hemen yağlı kağıdın yardımıyla rulo haline getiriyoruz.
Rulonun üzerini nemli bir bezle sararak pandispanyayı soğumaya bırakıyoruz. Pandipanya bir kenarda soğurken krem şanti poşeti ile sütü önce düşük sonra yüksek devirde mikserle çırpıyoruz. Krema kıvamına geldiğinde krem şanti hazır demektir.
Soğuyan ruloyu açıyoruz. Kenarları kıvrık duracak. Alttaki pişirme kağıdı aynen kalacak, ruloyu sararken bize lazım olacak çünkü.

Pandispanyanın üzerine önce krem şantiyi tüm yüzeyi kaplayacak şekilde sürüyoruz. Hazırladığımız krem şantinin üçte ikisini bu şekilde hamurun üzerine sürüyoruz.

Çileklerimizi hamurun kenarına yakın bir noktaya yerleştiriyoruz. Rulo sarma kısmı bu pastanın en önemli kısmı. Ruloyu fazla sıkmamak lazım ki içinde krema bol bol kalsın.

Rulonun en iç kısmını oluşturacak bölümdeki yağlı kağıdı biraz soyalım, çünkü pasta donduğunda aradan bu kağıdı çıkarmak imkansız olur.

Ruloyu sardıktan sonra gene de kenarlardan krema taşacak onları da bir kaşık yardımıyla alın. Buzdolabında 1 saat kadar bekledikten sonra pastanızı yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php